Akordy


Jak akordy hrát (samostatná sekce).

Vysvětlení rozmístění akordů

Na obrázku pod tímto textem vidíte devadesát šest knoflíků, tento počet se může podle druhu nástroje lišit, ale základní řady jsou vždy stejné, takže to vůbec nevadí.

Pozdější komentář: Zjistil jsem, že ne vždy jsou knoflíky stejně seřazené.

Pod každým knoflíkem se skrývá jeden akord, kromě prvních dvou řad (od shora), ta první slouží jako pomocná řada s normálními tóny (nejsou na ní žádné akordy) - používá se při rychlém přechodu z jednoho tónu na jiný, protože se někdy může stát, že bychom nedosáhli na knoflík v druhé řadě.

Druhá řada je vlastně totéž, ale používá se předně, protože určuje akordy ve sloupích. To znamená, že pokud mám v druhé řadě knoflík s tónem C, všechny akordy v tomto sloupci budou s tímto tónem souviset.

Ve třetí řadě jsou klasické akordy(C, D, E, atd.)

Čtvrtá řada obsahuje molové akordy (Cm, Dm, Em, atd.)

V páté ředě najdete septimové akordy: C7, D7, E7, atd.

V šesté řadě uslyšíte "dim" akordy. (Cdim, Ddim, Edim, atd.)

Abyste to dobře pochopili, tady máte názorný obrázek. ukázka sloupců a řad
Upozorňuji, že řady a sloupce jsou jen obrazně mnou vymyšlené pojmy.

Základní stupnice na akordech

Základní stupnice není ve stejném pořadí jako na "hlavních" klávesách. Předek harmoniky (tam kde jsou klávesy) je jakoby od obrázku nahoru, to jen abyste si to dovedli dobře představit. Základní stupnice na basových klávesách Zde vidíte tóny stupnice C-dur.

Úplný popis knoflíků

Neberte to tak doslovně. Všechny knoflíky popisovat nebudu, zabralo by to moc času, protože je sám všechny neznám... Ale pokud máte hudební sluch, tak si je určitě v pohodě pojmenujete samy (stačí porovnávat s klávesami). Popis všech knoflíků

Update: Našel jsem hezký obrázek s popisem knoflíků. akordy popis

Prstoklad

Prstoklad opět nebude něják extra přesný, ovšem musí se dodržovat určitá kritéria. Prsteníček levé ruky obsluhuje druhou řadu, tedy řadu, kde jsou jednotlivé tóny (viz rozmístění akordů). To není celkem žádný problém, ale pozor na třetí řadu, kterou obsluhujete prostředníčkem a nikoliv ukazováčkem, jak vás to může svádět. Toto pravidlo je nutné dodržovat, jinak nebude moc hrát na dálších řadách. Z toho vyplývá, že zbývající řady obsluhuje ukazováček. Chce to trochu cviku, než v tom budete opravdu zruční. Abych nezapomněl, tak pomocnou řadu obsluhuje většinou prsteníček nebo někdy malíček. Toto je můj prstoklad, samozřejmě si můžete používat jaký chcete, ale nejspíš to nebude tolik efektivní.

Jak poznat, kde je jaký akord

Na basových knoflících jsou "záchytné body", podle kterých se dá orientovat hmatem. Sedmý knoflík v druhé řadě od spoda je tón C, poznáteho podle malé výhlubně. Dálší záchytný bod je tón E, který je umístěn jako čtvrý knoflík nahoru od C. Ten poznáte podle hrubé struktury. Tyto dva body budete používat nejčastěji (já jiné nepoužívám). Jinak si můžete všimnout, že třetí knoflík v druhé řadě od spoda má stejnou strukturu jako tón E, ale je to tón Gis. Ten téměř nevyužijete! Stačí si tedy pamatovat, kde je C, E a podle toho si odvodit ostatní tóny.

Pamatujte:
Tón: G je nad C, D je druhý nad C, A je pod E, H je nad E.
Podle toho se řiďte a nebudete mít s rozpoznáváním problémy.

Akordy jsou vždy umístěny ve sloupích podle tónu v druhé řadě. Pakliže prsteníčkem nahmatáte např. tón C, prostředníček bude automaticky na akordu C. Nad ním ukazováčkem budete na akordu Cmol a do dálší řady se posunem ukazováčku dostanete na akord C7.

Akordy na klávesách

Pokud budete doprovázet někoho pouze basováním, může se hodit hra akordů na hlavních klávesách. Akordy se většinou skládají ze tří tónu, z nichž je jeden vždy základní. Např. je akord Cdur, jeho základní tón je C a zbylé dva tóny tvoří nepřízvučnou dobu.

Tyto dva tóny se dají odpočítat, u durové stupnice je to čtvrtý a sedmý půltón (E,G). U molové stupnice je druhá klávesa třetí půltón. Cmol tedy bude C-D#-G. Hezký popis tohoto systému napsal Yuhů na těchto stránkách.

Základní složení akordů:

Durové akordy

Durové akordy Složení
C C E G
C# C# F G#
D D F# A
D# D# G B
E E G# H
F F A C
F# F# B C#
G G H D
G# G# C D#
A A C# E
B B D F
H H D# F#

Molové akordy

Molové akordy Složení
C C D# G
C# C# E G#
D D F A
D# D# F# B
E E G H
F F G# C
F# F# A C#
G G B D
G# G# H D#
A A C E
B B C# F
H H D F#

Všechny akordy na klávesách

Sehnal jsem pro vás tyto názorné obrázky. Jsou to akordy, tak - jak jsou složené na klávesách.
akordy akordy akordy

Tento web píše Flavicius
Kokosový olej
Informace o sladkovodní řase chlorella