Hraní z not na akordeon

Není třeba znát noty

Není třeba znát pojmenování not ani kláves! Stačí si pamatovat, jaká klávesa jakou notu představuje. Já v tom mám můj vlastní systém.

Když vidím notu, ihned se mi vybaví jakou klávesu mám použít i bez toho, že bych věděl, co je to za notu. Např. vidím notu na prvním řádku, zmáčknu druhou bílou klávesu od C. Aby to fungovalo, je třeba si vymezit záchytné body jako při poznávání akordů. Stačí si pamatovat, kde je tón C a kde leží nota C v notové osnově - a ostatní přijde samo. Nejlepší je si noty z počátku odpočítávat a postupně si je zapamatujete. Zkrátka si ke každé notě přiřaďte klávesu.

Nevím, jestli tento způsob někdo používá, je to hodně o zvyku, ale můžu ho jen doporučit. Je o mnoho rychlejší, než si vždy v hlavě notu pojmenovat a zmáčknou stejně pojmenovanou klávesu...

Mimochodem, sice tu píšu, že není třeba znát noty, na čemž trvám, ale doufám, že vyjmenovat základní stupnici C-Dur umíte, protože jinak byste se měli doučit základní všeobecné věci z první třídy... (neberte si to osobně, každý jednou začínal). Pro jistotu ji zde dávám na ukázku: (Neučit! ;)
C-Dur

Jak to funguje?

Tady máte názorný obrázek, abyste se ujistili, jak to přesně myslím.
prehled_jak_to_myslim

Takty

Takt, v jakém se daná osnova, popř. celá píseň hraje, najdete na začátku osnovy za klíčem (houslovým, apod.). Většinou jsou to dvě čísla pod sebou. Horní číslo říká, na jakou délku (na kolik dob) se bude hrát jeden takt, spodní číslo znázorňuje notu, která bude na jednu dobu. Např. mám
4/4 (čtyřčtvrťový takt), podle čehož zjistím, že takt bude do čtyř dob a čtvrťová nota se bude hrát na jednu dobu. Pro hraní jsou takty důležité především u basování. 4/4 takt se dá také označit jako celý takt, protože 4/4 = 1 celá nota(celá nota je na čtyři doby). Proto můžete často narazit na označení "C" bez čísel. Kdybych měl 2/4 takt, tak se bude hrát čtvrťovná nota opět na jednu dobu, ale takt se bude počítat na dvě doby, což znamená, že by se v něm teoreticky neměla vyskytnout celá nota na čtyři doby. Čtvrťové se tam samozřejmě vejdou dvě.

Délka not

Délka not bude důležitá u basování. Rozeberu zde pouze to nejobecnější. Každá nota má svou délku, která se určuje podle taktu (viz výše). Podle této délky se počítají doby. Nota na čtyři doby se bude hrát o mnoho déle než nota na půl doby. Více to rozebírám v samotném basování.

Přehled délky pro 4/4 takt
Celá = 4 doby
Půlová = 2 doby
Čtvrťová = 1 doba
Osminová = půl doby
Šestnáctinová = čtvrt doby
Někdy se můžeme setkat i s kratšími, ale o těch nic nevím ;)

Pomlky

Každá nota má svou pomlku, která má stejnou délku (délka podle noty, ke které patří).
pomlky
Na obrázku vidíte z leva:
1 celá, 2 půlové, 2 čtvrťové, 2 osminové a 2 šestnáctninové pomlky.

Křížky

Křížky zvyšují notu o půl tónu, což znamená, že pokud je na začátku notové osnovy umístěný křížek (#) např. na pozici noty f2, budou se hrát všechny Fka zvýšeně, tedy o klávesu výš (počítají se bílé i černě klávesy). Křížek může být umístěný také na jiném místě. Pokud ho uvidíte někde v taktu před určitou notou, budou se všechny stejné noty v tomto taktu hrát zvýšeně. Křížek se však může stornovat (smazat). K tomu slouží odrážky , které se umisťují stejně jako křížky.

Béčka

Béčka(b) plní téměř stejnou funkci jako křížky, ale s tím rozdílem, že notu snižují o půl tónu (křížky zvyšují). Nota se tedy bude hrát o klávesu níž, jinak pro ně platí vše, co platí pro křížky. Stručně řečeno: umisťují se na začátek osnovy nebo do taktu, pokud jsou na začátku osnovy, tak platí pro celou osnovu, pokud jsou v taktu, platí pro tento takt. Ruší se odrážkami. Opět vám tu uvádím názorný příklad:

Stupnice pro vzdělání-chtivé (výjimka)

Protože sem chodí lidé přes vyhledávač na klíčová slova jako jsou stupnice apod., rozhodl jsem se jim vyhovět a dávám sem základní stupnice. Jinak bych to se nikdy nedal:)


Kde sehnat noty na akordeon k hraní

1) Pokud znáte nějákého muzikanta, který je dokonce vaším příbuzným nebo dobrým známým, mužete se obrátit na něj.

2) Když se ve vaší rodině vyskytuje(-oval) hudebník, prohlédněte si knihovnu a zkuste zabrouzdat ve skříních, nikdy nevíte, co tam najdete.

3) Teď už vážněji, samozřejmě se dá jakýkoliv zpěvník koupit v knihkupectví nebo prostřednictvím internetu. Dobrý internetový obchod s tímto zbožím je noty.cz, jinak doporučuji také všechny díly zpěvníků Já písnička, kde jsou noty od lidových až po rockové písně, které se dají na akordeon také pěkně zahrát. Sice trochu netypické, ale jde to.

4) Upraveno: našel jsem pro vás pár (asi 40) skladeb

http://ulozto.cz/x25iymh/lidovky-pdf

Nějaké písničky najdete také zde.

Jsou to převážně lidové písně, které se dají zahrát na cokoliv.
Když to nepůjde stáhnout, určitě mně napište na mail nebo do fóra, děkuji.

Tento web píše Flavicius
Kokosový olej
Informace o sladkovodní řase chlorella