Rejstříky

Co jsou rejstříky zač?

rejtříky 2
V tomto případě musím zaváhat, jediné co vím, je totiž to, že pomocí rejtříku se mění celkový zvuk tónů a akordů, ale samotné tóny samozřejmě zůstanou zachovány. To znamená, že se mění pouze hloubka a výška. Rejtříky podle mě regulují a zapojují do hry píšťaly v nátroji. Na mé harmonice, které má sedm rejstříků vpředu (z čehož jsou dva pomocné kopie) a tři v zadu, používám hlavně druhý a šestý (z leva ob. č.1). Na basy používám pouze prostřední (ob. č. 2)

rejtříky 1

Kdyby někdo měl zájem napsat definici na toto téma, ať mi napíše na Flavicius@gmail.com
Za odměnu můžu umístit váš odkaz (odkaz na vaše stránky) na tento web, popř. uvedu jméno autora apod.

Popis rejstříků, který mi poslal Ondřej Siencza

Rejstříky fungují tak, že připojují a odpojují různe kombinace hlasů. Moje harmonika má k dispozici celkem 4 melodické a 2 basové rejstříky a lze na nich nastavit tyto typy zvuků:

Melodický rejstřík:

 • 1. jednovrstvý tón (hraje jen jeden hlas na jednu klávesu)
 • 2. dvouvrstvý tón (hrajou dva hlasy na jednu klávesu, jeden základní a jeden o oktávu níže. Celkově je pak melodický doprovod působí sice výraznějším, ale příjemějším dojmem)
 • 3. jednovrstvý tón + vibráto (při této kombinaci jsou zapojeny hlasy tři. Jeden základní a dva mírně rozladěné - jeden mírně nahoru a jeden mírně dolu. Ty dva rozladěné hlasy způsobí že se celý tón se ještě mírně rozvibruje - viz fyzika součtové a rozdílové frekvence ;-), takže výsledně pak celkový zvuk působí jako by se chvěl)
 • 4. dvouvrstvý tón + vibráto (4 hlasy, kombinace 2 a 3 :-))

  Basový rejstřík:

  • 1. jednohlasé basy (obdoba melodického rejstříku 1)
  • 2. dvouhlasé basy (obdoba melodického rejstříku 2)

  Za tento popis Ondrovi moc děkuji.

 • Tento web píše Flavicius
  Kokosový olej
  Informace o sladkovodní řase chlorella